1․ Կազմի՛ր արտահայտություններ և հաշվի՛ր արժեքը։
145 և 100 թվերի արտադրյալի և 10 -ի քանորդը։145×100:10=1450
1540 և 2478 թվերի գումարի և 2750-ի տարբերությունը։1540+2478-2750=4018-4018-2750=128
4500 և 10 թվերի քանորդի և 550-ի գումարը։4500:10+550=450+550=1000
4900 և 900 թվերի տարբերության և 4900 և 100 թվերի քանորդի գումարը։(4900-900)+4900:100=4000+40=4049
54000 և 100 թվերի քանորդի և 10-ի արտադրյալը։54000:100×10=5400
250 և 100 թվերի արտադրյալի և 75000-ի գումարը։250×100+75000=25000+75000=100000
2․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
8000 + (3200: 400 x 100) =8800
(6500 – 200 x 30) x 450 =22500
1800 : (80 x 50 : 20) =9
1 x (654 x 40 + 1200 x 6) =33360
3․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Նվազելի | 9999 | 8901 | 7824 | 73236 | 55555 | 15554 | 88888 |
Հանելի | 3279 | 1219 | 2823 | 43245 | 45556 | 7777 | 0 |
Տարբերություն | 6720 | 7682 | 5001 | 29991 | 9999 | 7777 | 88888 |
4․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
60 x (72018 – 71048) – 58200 =0
20 x (5004 – 4296) – 13800 =20960
(21 x 400 + 31600) : 40 =1000
24000 : 40 : (9001 – 8971) =20
5․ Լրացրո՛ւ բաց թողնված թվերը։
2500 գ = ___2___ կգ __500__գ 4700 կգ = __4____ տ700____կգ
2560 գ = __2____ կգ __560__գ 3860 կգ = __3___ տ __860____կգ
2545 գ = __2____ կգ _545____գ 6975 կգ = _6____ տ_975____կգ
3201 մ = _3___ կմ __201____մ 250 սմ = __2__ մ __50__սմ
4520 մ = __4__ կմ _520_____մ 215 սմ = __2__ մ __15__սմ
5115 մ = __5__ կմ 115___մ 920 սմ = __9__ մ __20__սմ
6․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Աննան գնեց 1 պաղպաղակ, 1 հաց, 1 գաթա և վճարեց 470 դրամ։ Միլան գնեց 1 պաղպաղակ, 1 հաց և վճարեց 320 դրամ։ Որքա՞ն արժե 1 գաթան։
Լուծում470-320=150
Պատասխան՝150
Բ․ Նարեկը 1 գրիչի, 1 մարկերի և 1 գնդակի համար վճարեց 1240 դրամ։ Սմբատը 1 գրիչի և 1 մարկերի համար վճարեց 420 դրամ։ Որքա՞ն արժե գնդակը։
Լուծում1240-420=820
Պատասխան՝820
Գ․ Իդան 3 նարգիզի և 5 վարդի համար վճարեց 1050 դրամ։ Նոեմին 5 նարգիզ և 5 վարդի համար վճարեց 1250 դրամ։ Հաշվի՛ր, թե ինչ արժեն 1 նարգիզն ու 1 վարդը։
Լուծում1250-1050=200 5-3=2 200:2=100 100×3=300 1050-300=750 750:5=130
Պատասխան՝100,130
Դ․ Պապիկը 2 ծիրանենու և 5 խնձորենու տնկիների համար վճարեց 8000 դրամ։ Հայրիկը 5 ծիրանենի և 5 խնձորենու տնկիների համար վճարեց 12500 դրամ։ Հաշվի՛ր, թե ինչ արժե 1 ծիրանենին և 1 խնձորենին։
Լուծում12500-8000=4500 5-2=3 4500:3=1500 5×1500=7500 12500-7500=5000 5000:5=1000
Պատասխան՝1000,1500